İskambil Kartlarının Anlamları

İskambil Kartlarının Anlamları İskambil Aşk Falı Nasıl Bakılır? İskambil Nedir? İskambil Kartları ile Fal Nasıl Bakılır? İskambil Maça Kartlarının Anlamları İskambil Falının Tarihçesi

İskambil kartları toplamda 52 adet olmasına rağmen grup kartları haricinde önemli kartlar bulunur. Her kart, iskambil falı söz konusu olduğundan oldukça özel anlamlara sahiptir. Bu yazımızda sizler için güç sırasına göre kartları güçlü olanlar kategorisinde yorumlayacağız.

Joker

Joker kartı, iskambil oyununda da her oyuna dahil değildir. Ancak açılımlarda joker kartının önemi büyüktür. Tıpkı tarttaki joker kartı gibi iskambil destesi içerisinde bulunan tarot kartı da deste için özel bir konumda yer alır. Joker kartı tasarım olarak diğer kartlardan farklıdır ve simetrik olarak dizayn edilmemiştir. Üzerinde jokeri temsil eden bir soytarı resmi bulunur. Bu kart; tarot da ilerlemeyi, yolculuğu, yeni başlangıcı ancak yeni başlangıçlarda dikkatli olunması gerektiğini vurgular. Bu sebeple joker kartını iskambil açılımlarında kullanırken buna benzer anlamları göz önünde bulundurarak açılımları yorumlayabilirsiniz. Ancak bazı yorumlara göre iskambil kartları arasına joker sonradan koyulduğu için tarot kartında bulunan deli ya da joker ile iskambil üzerinde bulunan deli ya da joker aynı anlama gelmemektedir.

K (Papaz ve Kral)

Papaz kartları, iskambil kartları arasında K harfi ile temsil edilir. Bu kartın tasarımı genellikle uzun saçlı ve uzun sakallı, bıyıklı olgun bir adamdır. Gruplara göre bu K tasarımları üzerinde renk ve görünüş konusunda farklılıklar bulunur. Bu nedenle hiçbir K tasarımı aynı değildir. İskambil kartları tarihsel arka plana sahip kartlar olduğundan dünyadaki önemli olaylardan etkilenen ve bunlara göre şekillenen kartlar arasında yer alır. Fransız İhtilali sürecine kadar K yani Papaz ya da Kral iskambil kartları arasında en güçlü kart olarak bilinir. Kupa K diğer K kartları arasında farklı gruplandırılır. Bunun asıl sebeplerinden biri buradaki kralın tasarımının biraz daha melankolik ve diğer krallara göre farklı bulunup anlaşılmasıdır.

Q (Kız veya Kraliçe)

Bu kartlar Q ile sembolize edilir. Q kartları da tıpkı K kartları gibi kendilerinde has tarzları ile resmedilir. Destelerin çizerlerine göre bu kartlar farklı olarak tasarlansa da yine de genel olarak kartların tasarımı anlaşılabilirdir. Kız kartı destenin tarihine bakıldığında uzun süreler boyunca destenin parçası değildir. Kraliçe kartını desteye ekleyenler ise Fransızlar olmuştur. Fransızlar iskambil kartı yorumlarında sembollerden de destek alarak iskambil destelerinin derinleşmesini sağlamışlardır.